2017: szachy przedmiotem nauki w szkołach

Polski Związek Szachowy już od wielu lat wkładał wiele energii w to, aby rozwijać ten projekt społeczny. Teraz działacze w końcu mogą powiedzieć, że to się opłaciło.
Ogólnopolski projekt "Edukacja przez szachy w szkole" jest organizowany i prowadzony przez PZSzach. we współpracy z wojewódzkimi związkami szachowymi, a także władzami lokalnymi. Jest odpowiedzią na uchwałę, jaką w marcu 2012 roku podjął Parlament Europejski. Wskazuje ona, że wprowadzanie tej gry do placówek jest pożądanym kierunkiem rozwoju edukacji i jednym z najlepiej realizowanych na kontynencie.
Dzięki królewskiej grze dzieci kształtują zdolność analitycznego myślenia, poprawiają koncentrację, budują wytrwałość, determinację, rozwijają zmysł twórczy oraz intuicję i pamięć. Szachiści uczą się szybciej, notując lepsze oceny, nie tylko w naukach ścisłych.
Do projektu PZSzach. może przystąpić każda szkoła podstawowa, która zobowiąże się przeznaczyć co najmniej jedną lekcję tygodniowo na lekcje szachowe, prowadzone przez nauczyciela przeszkolonego przez związek na 72-godzinnym kursie.
Od 1 września 2017 roku lekcje szachów mają odbywać się w każdej szkole podstawowej w edukacji wczesnoszkolnej.